Skip to main content

Są wakacje!

To najwspanialszy czas aby bawić się w projektantów. Część z nas wybiera drogę przygody podróżnika inni znów wylegują się na plaży jak foczki, reszta….hmmm robi remonty. Dlatego postanowiłam wprowadzić na mojego bloga panel przybliżający dany styl wnętrzarski, tak aby każdy z was mógł wprowadzić do swojej przestrzeni domowej wymarzony klimat i mógł poczuć się jak na południu Włoch czy sięgał po krańce Skandynawii.

 

Stylowo Stylowi – Shabby chic.

Shabby – z ang.”zużyty, wytarty, obdarty”  to znaczenie opisuje już na samym początku o co tutaj chodzi, gdyż styl to przede wszystkim znaczenie historii we wnętrzu. Elementy stałe jak podłogi, ściany, kominki ale i meble, dodatki wszytko to posiada widoczne oznaki czasu. Przede wszystkim efekt taki uzyskamy poprzez szlachetną patynę, która pochłania leciwe elementy. Oczywiście stary mebel ma duszę i nic tego nie zastąpi ale nie zawsze mamy dostęp i możliwość posiadania takich cudeniek. Dlatego, postarzały efekt można nadać także nowym przedmiotom, na rynku znajduje się już masa firm oferujących takie elementy dekoracyjne jak i meble, ale i sami z odrobiną umiejętności możemy nadać szlachetne zużycie naszym codziennym przedmiotom.

photo:interiorredesignseminar.com

photo:interiorredesignseminar.com

Przy aranżacji wnętrza w tym stylu shabby musimy pamiętać o pewnej rozwadze w wprowadzaniu elementów tego typu, ponieważ tuż zaraz zaczyna się kolejna stylistyka vintage, która nie posiada już żadnych hamulców i można tam rozpędzić się z stylistyką mocną „zużytą”. W shabby chic – stare synergicznie łączy  się z łagodną elegancją takich materiałów jak len czy bawełna w postaci tapicerki, dodatkach odbijających światło jak np. srebro czy mosiądz jak i drewnianymi ażurami. W takim pomieszczeniu nie znajdziemy elementów z tworzyw sztucznych, za to pojemniki, wazony ze stali i mosiądzu pełne świeżych kwiatów  królują w kuchni czy salonie.

f

photo: flickr.com||Bouquet de fleurs ©gabbagabba

Klimat  wnętrza nawiązuje w zależności od kierunku : tradycji wiejskiej w nurcie kultury Włoskiej czy Greckiej,  wiejskich posiadłości angielskich czyli tak zwanego cottage oraz „off white” czyli kobiecość skąpana w bieli. Przy aranżacji w styli shabby pamiętajmy że szlachetna baza to drewno np. dąb czy buk + patyna oraz pięknie stylizowane dodatki co powoduje że rasowe wnętrze nie należy do najtańszych. Lecz i z tym można z tym sobie poradzić gdy jest się miłośnikiem tradycji.

c

photo:homedit

 

d

photo: pinterest.com

 

e

photo: urzadzamy.pl

 

 

g

photo: vibekedesign.blogspot.com